I u mom gradu Vukovar svijetli

U nastavku pogledajte kako su učenici naše škole koji sudjeluju u izvannastavnoj skupini Odgoj za demokratsko građanstvo obilježili godišnjicu pada Vukovara

“I U MOM GRADU VUKOVAR SVIJETLI“

Jesenski je dan uoči tužne obljetnice -  17. studeni 2011. godine. Idući kući iz škole vidjeli smo čovjeka kako na zgradi HVIDRE crta vukovarski vodotoranj. Znamo da je taj vodotoranj, nažalost, zadobio mnogo rana za vrijeme agresije na Hrvatsku. Isto kao i herojski grad Vukovar, njegovi stanovnici i branitelji.

U predvečerje 20-te godišnjice pada Vukovara okupili smo se sa svojim razredom, učiteljima i roditeljima u brodskoj Tvrđavi ispred obnovljene kapelice Svete Ane. Okupilo se mnoštvo ljudi s istom namjerom odavanja počasti stradalima u ratu. Ponijeli smo i zapalili lampione te sudjelovali u molitvi za sve poginule i stradale u Vukovaru. Svećenikove riječi: “Previše vojničkih grobova prekriva Zemlju“ odjekivale su poput jeke. Sjene su nam udarale u lice, a toplina lampiona ublažavala je večernju hladnoću. Pjesma zbora uveličala je zajedničku molitvu i davala joj neki mistični ton.

Krenuli smo u tihoj koloni svjetla prema Vukovarskoj ulici. Duž ulice smo ostavili svoje male svijetleće znakove pažnje, suosjećanja i zahvalnosti te se tako pridružili mnogim građanima Hrvatske koji su se na isti način prisjetili stradanja Vukovara, ali i drugih dijelova naše domovine.

I naš grad je bio veliki stradalnik u ratu pa dobro razumije sve patnje Vukovara. Na livadi iz spomenika poginulim Brođanima od zapaljenih lampiona bila je ispisana riječ VUKOVAR.

Lijepa i svijetla staza pružala se duž  ulice. Ni magla koja se spustila nije umanjila  dojmljivost prizora. Ponosni što smo bili dio ovog događaja, krenuli smo svojim kućama. Kao i svaki dan  zastali smo ispred naše škole pokraj spomenika poginuloj djeci, žrtvama agresije. Gledajući zgrčene ruke djevojčice i njezin prestrašen pogled u našim su se mislima pojavila mnoga pitanja:

“Zašto su tolikoj djeci ukrali djetinjstvo?“

“Zašto nisu poštovali prava djece?“

“Zašto im ništa nije bilo sveto?“

“Zašto, zašto, zašto .....?“

Iako su se ta strašnja stradanja dogodila prije našeg rođenja znamo da mnogi još i danas trpe tjelesne i duševne boli. Jer previše je izgubljeno! Vukovar je danas obnovljen grad, Hrvatska je slobodna država, ali prošlost se ne treba i ne smije zaboraviti! S tim mislima otišli smo kućama, a u našim srcima je ostao svijetliti Vukovar. I nada da se takvo zlo nikada više neće ponoviti.....

INA Odgoj za demokratsko građanstvo

objavio: Antun Vukasović   datum: 2. 12. 2011.

« Svibanj 2024 »