4. susret Comenius projekta u Italiji

U talijanskom gradu Sassariju na otoku Sardiniji od 2. do 7. listopada 2013. godine održan je 4. susret Comenius projekta “Kruh – štruca Europe“. Na susretu je sudjelovalo troje učitelja i desetero učenika naše škole. O detaljima susreta pročitajte u nastavku, a izbor fotografija sa susreta pogledajte u galeriji.

U talijanskom gradu Sassariju na otoku Sardiniji od 2. do 7. listopada 2013. godine održan je 4. susret Comenius projekta “Kruh – štruca Europe“. Na susretu je sudjelovalo troje učitelja i desetero  učenika naše škole. Učenike su ugostili talijanski učenici kojima su naši učenici bili domaćini prilikom susreta u Hrvatskoj u svibnju 2013. godine. Tako su učvršćena  prijateljstva sklopljena u Hrvatskoj, ali su započela i neka nova prijateljstva. Na susretu su, osim hrvatskih učenika i učenika domaćina iz Italije, sudjelovali i učenici iz Francuske i Poljske te učitelji iz svih partnerskih država koje sudjeluju u projektu. Pripreme za put su bile detaljne posebice što je većina učenika prvi puta letjela zrakoplovom pa je trebalo proučiti sva pravila za putnike u zračnoj luci i zrakoplovu. Također, učenici su prije putovanja trebali i naučiti nešto o prostoru u koji putuje te se pripremiti za predstavljanje u Italiji.

Dugo očekivano putovanje počelo je u srijedu 2. listopada 2013. godine.

Putovanje zrakoplovom bilo je poseban doživljaj, a najuzbudljivije je bilo letjeti iznad oblaka. Najdublji dojam ostavio je pogled iz zraka na noćna svjetla “vječnog grada Rima“. U zračnoj luci u Rimu pažnju učenika najviše je privukla Ferrarijeva trgovina sa pravim bolidom. Nakon dolaska u zračnu luku Alghero uslijedio vrlo srdačan susret sa domaćinima susreta. Za učenike je tu slijedio još jedan novi izazov – biti kod obitelji domaćina. Učitelji su u hotelu dočekani izložbom kruha i prigodnim darovima.

U četvrtak ujutro 3. listopada svi su se sudionici okupili ispred škole domaćina Scuola Media n°3  “Pasquale Tola“. Domaćini su pripremili glazbeni program dobrodošlice i prezentirali tradicionalnu sardinijsku nošnju. Bilo je lijepo vidjeti učenike sudionike susreta  u majicama koje su učenici dobili na poklon, a na kojima je otisnut logo projekta. Uslijedila je šetnja ulicama Sassarija, posjet katedrali te palači “Ducale“ i susret sa gradonačelnikom. Po izlasku iz palače “Ducale“ sudionicima susreta postrojba vojne glazbe grada Sassarija odsvirala je nekoliko skladbi. Na glavnom gradskom trgu Sassarija Piazza D'Italia nalazi se palača Provincije Sassari u kojoj stoluje predsjednik provincije. Sudionici susreta posjetili su palaču, susreli se sa predsjednikom provincije te obišli dio palače u kojem je boravio talijanski kralj. U popodnevnim satima  uslijedilo je razgledavanje škole domaćina. Učenici koji su bili na susretu u Hrvatskoj prezentirali su susret, a hrvatski učenici su se predstavili prezentacijom “Zanimljivosti o Hrvatskoj“. Zatim su učenici sudjelovali u glazbenoj radionici, a na kraju dana su svi uživali u koncertu gitara u vili Mimosa.

Sutradan, u petak 4. listopada sudionici susreta su imali priliku uživati u kupanju na plaži Stintino. Temperature su bile prave ljetne, a more ugodno za kupanje. Budući je Stintino poznato sardinijsko turističko mjesto uslijedio je i posjet njegovom turističkom uredu. Na putu prema lučkom gradu Alghero uslijedilo je razgledavanje slikovitih stijena Cappo Caccia.

Obilazeći gradsku luku Alghera naročitu pozornost svima su privukle ratne sprave. Razgledavalo se izloge pune tradicionalnog sardinijskog nakita od koralja i kupovalo suvenire za uspomenu. Večera je bila prilika za još jedno ugodno druženje i kušanje različitih vrsta pizza. Najveće iznenađenje je, svakako, bila pizza s nutelom. Na kraju su se svi opustili uživajući u disku.

Subota 5. listopada započela je još jednim razgledavanjem škole pri čemu su se gosti  upoznali sa projektima u kojima su sudjelovali domaćini. Bez obzira što je bila subota, učenici gosti su bili na nastavi sa talijanskim učenicima. U Italiji učenici idu u školu i subotom, a školski sat traje 60 minuta. Zatim je uslijedila kemijska radionica za učenike sa ciljem dokazivanja glutena u brašnu. U popodnevnim satima učitelji su posjetili gradić Ploaghe.  U blizini su posjetili i jednu megalitsku građevinu nuragi tipičnu za Sardiniju, a staru više od 3000 godina.

Također su imali priliku kušati poznati sardiijski liker od biljke mirto, tipičnu sardinijsku hranu i brojne sardinijske slastice. Zatim su u kreativnoj radionici izrađivali “ceremonial bread”. Produkti radionice su bili različiti maštoviti oblici od tijesta koje su učitelji ponijeli kućama za uspomenu.

U nedjelju 6. listopada učitelji su uživali u slikovitom gradiću Castelsardo. Učenici su dan proveli sa obiteljima koje su ih ugostile, a u popodnevnim satima su gledali košarkašku utakmicu.

Brzo je došlo i vrijeme povratka kućama. Nakon čestitanja rođendana glavnom koordinatoru projekta Richardu rođendan (7. listopada), svi su se srdačno pozdravili te krenuli kući. Putovanje je završilo dolaskom u Slavonski Brod u večernjim satima. “Vidjeli smo i doživjeli puno  zanimljivih stvari i ovaj će nam susret ostati u lijepom sjećanju“ složili su se i učenici i učitelji iščekujući novi susret koji će se sredinom veljače 2014. godine održati u Poljskoj.

Fotografije pogledajte u našoj foto-galeriji.

objavio: Jasmina Matekalo   datum: 15. 10. 2013.