Promatraj, izmjeri, izvedi pokus – upoznaj Zemlju!

U mnoštvu zanimljivih štandova na našem Danu škole našao se i jedan znanstveni štand pod nazivom „Promatraj, izmjeri, izvedi pokus – upoznaj Zemlju!“. Štand su zajednički pripremili naši GLOBE-ovci i petaši koji pohađaju dodatnu nastavu iz geografije. Na ovom štandu su se učenici, njihovi roditelji te gosti mogli upoznati sa nekim od aktivnosti GLOBE programa u našoj školi. Od mjerenja to su: mjerenje temperature vode, pH vrijednosti i električne vodljivosti vode rijeke Save te mjerenje temperature pomoću laserskog termometra, a od motrenja mogli su upoznati klasifikaciju oblaka. Pomoću jednostavnih pokusa učenici su demonstirali atmosferske pojave: kondenzaciju, maglu, rosu i mraz. Prikazali su i modele kišomjera, vjetrulje i anemometra (koji služi za mjerenje brzine vjetra). Na štandu se moglo vidjeti i kako proizvesti ugljikov dioksid i napraviti prirodni filtar za vodu, izvršiti sedimentaciju (taloženje) čestica različite veličine te kako od omiljenog predmeta napraviti fosilni otisak. Štand je privukao pozornost posjetitelja koji su imali priliku sami mjeriti ili izvesti pokus, a učenici organizatori štanda dijelili su i pisane upute kako ove pokuse i modele napraviti i izvesti. Najviše pozornosti privukao je model vulkana na kojem su se, uz pomoć sode bikarbone i octa, pojavljivale vulkanske erupcije.  Fotografije sa štanda pogledajte u fotogaleriji.

objavio: Jasmina Matekalo Rade Kovačević Ivana Tunjić   datum: 10. 5. 2018.