Čitateljska putovnica Ivane Grgić

Bok! Ja sam Ivana Grgić, učenica 6.b razreda i jako volim čitati. Čitanje mi predstavlja radost i užitak. Za mene je čitanje zarazno i nestrpljivo čekam odlazak u knjižnicu kako bih mogla posuditi neku novu i zanimljivu knjigu. Stoga, želim tu „zarazu“ prenijeti i na vas, dragi čitatelji. Svaki mjesec pisat ću vam preporuke za knjige koje se nalaze u našoj školskoj knjižnici, a niste ih do sada imali prilike pročitati.
Dragi knjigoljupci i oni koji će to tek postati, za rujansku čitateljsku putovnicu odabrala sam knjigu „Izum Hugoa Cabreta“ pisca Briana Selznicka. Radnja ovog romana odvija se 1931. godine pod krovovima Pariza. U ovoj ćete knjizi pratiti zgode i nezgode dječaka po imenu Hugo Cabret  (čitaj Igo Kabret). Hugo živi na željezničkom kolodvoru te se brine za ure. Svi zaposlenici kolodvora misle da ure održava Hugov stric Claude. Hugo je prije živio s ocem koji je isto bio urar, no nakon očeve pogibije u požaru, Hugo živi sa stricem izučavajući urarski zanat. Prije iznenađujuće smrti, otac je Hugou ostavio zagonetne priče i bilježnicu crteža automatona. Tema cijele priče leži na tom zagonetnom automatonu. Što je automaton i kakve tajne krije on i njegov izumitelj te što će se dogoditi Hugou u svim pustolovinama koje ga prate u knjizi, otkrijte čitajući ovu zanimljivu  i nadasve tajanstvenu priču.
Ovo je vjerojatno najčudnija knjiga koju sam ikada čitala. To je roman u riječima i slikama. Vjerojatno ste već čuli da slika govori tisuću riječi, a ako pročitate ovu knjigu od korice do korice shvatit ćete što to zapravo znači. Istina je da ova knjiga na prvi pogled djeluje ogromno, ima čak 523 stranice, ali više od pola knjige su slike. Začudo, sve slike naslikao je pisac knjige tako da je ovaj roman u cijelosti njegov.
Molim vas, čuvajte knjige, poštujete ih i vratite u knjižnicu jer ne biste vjerovali, ali postoje učenici – obožavatelji  knjiga! Možda to postanete baš i vi! Uživajte u čitanju i do nove čitateljske putovnice sve vas lijepo pozdravljam!

Vaša Ivana

objavio: Ivana Grgić   datum: 23. 9. 2014.