Obilježili smo Dane medijske pismenosti

Dragi čitatelji, tijekom ovoga i prošloga tjedna u našoj školi obilježili smo Dane medijske pismenosti. Različitim radionicama za učenike razredne i predmetne nastave upozorilo se na problem postojanja „šume“ tema i aktualnosti koje nas svakodnevno okružuju te činjenice kako samo jedan klik miša ili tipkovnice učenike dijeli od neprimjerenih sadržaja s različitih medija. Stoga je školska knjižničarka Tanja Štević održala radionice pod nazivom „Pametno s pametnim tehnologijama“ s učenicima trećih i četvrtih razreda PŠ Jelas te učenicima drugih razreda Matične škole. Učenici su prepoznali i razlikovali medije i medijska sredstva koja ih okružuju (televizija, Internet, radio, igrače konzole, mobiteli, knjige, novine, časopisi) te su na video primjerima raspravljali o njihovim prednostima, nedostacima i potencijalnim opasnostima koje mogu loše utjecati na njihov rast i emocionalni razvoj. Kroz izradu piramida zdravog razmišljanja i ponašanja, učenici su zaključili da mediji nisu zamjena za igru, prijatelje, boravak u prirodi i razgovor s roditeljima

Pedagoginja Gordana Alfeldi održala je četiri radionice pod nazivom  "Utjecaj reklame na izbor proizvoda" u sedmim i osmim razredima matične i područne škole. Svrha radionice je bila podsjetiti učenike što su termini  mediji, medijska pismenost i medijska kultura, ali ih i podučiti što je reklama, kakao nastaje te kakve su to subliminalne poruke.

Učenici su kroz individualni i skupni rad analizirali jezičnu, psihološku i sociološku razinu reklame te kako one djeluju na potencijalnog konzumenta. Osim toga razgovarali su o tome koje boje su najčešće zastupljene u reklamama i/ili na policama trgovina, zašto su proizvodi složeni na određeni način i tko se zapravo bavi time.

Na samom kraju radionice učenici su pogledali kratki film o razlikama između reklame i stvarnog proizvoda iz kojega su mogli naučiti koje se metode i sredstva koriste za stvaranje reklamne iluzije.

Učenici koji pohađaju izvannastavnu aktivnost Mladi knjižničari u pratnji školske knjižničarke posjetili su sjedište županijskog glasila „Posavske Hrvatske“ tu su se upoznali s radnim prostorom  novinara i razgledali stare uveze „Posavske Hrvatske“ i „Brodskog lista“ koji neprekidno izlazi od 1947. godine.  Mladi knjižničari su, također, u pratnji pedagoginje i knjižničarke posjetili sjedište radio postaje 92FM s ciljem upoznavanja i razlikovanja medija koji ih okružuju i njihove kvalitetne i pravilne upotrebe u svrhu znanja. Bitno je osvijestiti učenike na mudro i odmjereno korištenje suvremenih tehnologija te ih koristiti u svrhu znanja, pri čemu je neophodno kritičko prosuđivanje i vrednovanje informacija. Veselimo se sljedećim Danima medijske pismenosti!

Ostale fotografije pogledajte u našoj galeriji slika.

objavio: Tanja Štević   datum: 17. 4. 2019.