Bili smo online s Melitom Rundek

Dragi ljubitelji knjige i oni koji će to tek postati. Jučer je našu školu posjetila Melita Rundek, Zagrepčanka, urednica, recenzentica, kulturna animatorica, knjižničarka - informatorica te prije svega književnica. Zavirivši u životopis drage nam gošće, saznali smo kako ništa u životu nije slučajno pa tako niti činjenica da naša književnica više od dvadeset godina vrlo uspješno piše.

Naime, na početku književnog susreta u blagovaonici Matične škole, voditeljice – petašice Marta Šokčević i Valentina Filipović upoznale su učenike predmetne nastave sa životopisom naše gošće te smo tako saznali da je završila studije komparativne književnosti i fonetike na Filozofskom fakultetu u Zagrebu te kako je već odmalena gajila posebnu ljubav prema pisanoj riječi i izrazu, pisavši za razne časopise (Plima, Draga, Modra lasta, i Prvi izbor) te za emisiju Priče za laku noć na Hrvatskom radiju. Naša cijenjena gošća napisala je 19 romana za mlade i odrasle te dvije zbirke pjesama, čiji neobični i maštoviti naslovi mame čitatelje, a neki od njih su: „Hajde, pogledaj me. Ako me ne pogledaš, ja ću sasvim izblijedjeti i nestati“, „Utopljena u kapljici vode“, „Mirko i 7 prigovora“, „Kasni vlak za Kopenhagen“, „Kupit će ti tata koturaljke“, „Izgubljena u ormaru“,  „Pet i pol minuta do zvona“,  „Haj, ja sam online“, „Zora“, „Oči koje svijetle u mraku“, „Tatina medalja“,  „Priča o Vilmi Špigl“,  „Djevojka koja je zaspala u tanjuru“, „O strahu i krotitelju lavova“, „Silvester“, „Hrvač“, „Psima ulaz zabranjen“- većini učenika poznat, jer su ga čitali ili će ga čitati u šestom razredu, a poseban je jer je 1999. godine dobio 1. nagradu „Ivana Brlić-Mažuranić“ te je uprizoren i na kazališnim daskama. Ovdje pročitajte kako smo od navedenih naslova napisali igrokaz kojim smo izrazili dobrodošlicu našoj gošći!
Nakon kratkog, ali slatkog razgovora s književnicom, naučili smo da knjige mogu komunicirati s djecom i mladima, a ujedno biti pametne, širiti im vidike, otvarati im njihove probleme ili interese. Ovaj književni susret završio je milozvučnim zvucima gitare i zvonkim glasovima naših učenica osmašice Lee Pocintele i sedmašice Beatricije Barić koje su sve prisutne oduševile izvedbom skladbe „Cesarica“. Veliki pozdrav iz školske knjižnice i do čitanja s nekog novog  književnog susreta!

Ostale fotografije pogledajte u našoj galeriji slika.

objavio: Tanja Štević   datum: 11. 5. 2018.