Dan sjećanja na žrtve holokausta kroz naočale članova Čitalačkog kluba „Otključamo znanje“

Danas, 27. siječnja obilježava se Dan sjećanja na holokaust i sprječavanja zločina protiv čovječnosti. Na današnji dan želi se podsjetiti na sve žrtve nacističkog režima tijekom Drugog svjetskog rata. Jedna mlada djevojka, Anna Frank nije se bojala reći i napisati istinu o ratu. U petak, 30. siječnja članovi Čitalačkog kluba „Otključajmo znanje“ upoznat će se sa životom i patnjama Anne i njezine obitelji tijekom Drugog svjetskog rada odrastajući u Nizozemskoj. U predgovoru knjige „Dnevnik  Anne Frank“ Eleanor Roosvelt napisala je: „Anin prikaz promjena što su se zbile ljudima koji su se u okupiranoj Nizozemskoj dvije godine skrivali pred nacistima, živeći u neprestanom strahu i izoliranosti, zarobljeni ne samo strahovitim prilikama već i zbivanjima u njima samima, učinio me intimno grozno svjesnom najvećeg od ratnih zala - degradacije ljudskog duha. Istodobno, Anin dnevnik dojmljivo osvjetljava krajnju plemenitost toga duha. Unatoč svakodnevnim užasima i ponižavanjima, ovi se ljudi nikad nisu predali. Sama Ana,  a uglavnom se iz ove knjige vrlo živo i dojmljivo daje njen portret,  u te je dvije godine vrlo naglo sazrela. Bile su to ključne godine, između trinaest i petnaest, kada su za svaku djevojku promjene vrlo nagle i vrlo teške. Podržavana toplinom i duhovitošću, bistrinom i bogatim izvorima unutarnjeg života, Ana je pisala i puno razmišljala o temama o kojima bi vrlo osjećajni i talentirani adolescenti kojima ne prijeti smrt također pisali, njezini odnosi s roditeljima, razvoj njezine svijesti o sebi samoj, problemi odrastanja. Ovo su misli i izraz mlade djevojke koja je živjela u nadasve neuobičajenim uvjetima; stoga nam njezin dnevnik puno kazuje o nama samima i o našoj djeci. I zbog toga sam također osjetila koliko nam je svima blisko Anino iskustvo, koliko smo i sami uključeni u njezin kratki život i u čitav svijet. Anin je dnevnik primjeren spomenik njenom profinjenom duhu i duhu onih koji su radili i rade u službi mira. Čitanje ovoga dnevnika znači bogato i korisno iskustvo.“ Vidimo se na Čitalačkom klubu i radujemo se novim životnim spoznajama!

objavio: Tanja Štević   datum: 27. 1. 2015.