Ispiši granice koje potiču čitanje uz Svjetski dan čitanja naglas i Godinu čitanja

Uoči sutrašnjeg obilježavanja Svjetskog dana čitanja naglas, u godini koja je proglašena Godinom čitanja, važno je naglasiti kako je čitanje aktivnost koja nas svakodnevno prati, od jutra do večeri, iako toga ponekad nismo svjesni. Čitanjem se bogatimo i osnažujemo, i to je zaista tako, jer bogatstvo čovjeka je u njegovom znanju i vještinama, životnim mudrostima, iskustvu i poukama iščitanima iz svakodnevice, s naglaskom na važnost kritičkog čitanja i promišljanja.

Godina 2021. proglašena je Godinom čitanja, no svaka je godina Godina čitanja, zar ne? Posebno u školi. Stoga, sutra, 3. veljače u našoj školi kreće akcija pod nazivom "Čit(AJMO) Školo!", u sklopu projekta "Ispiši stranice koje pomiču granice", a obuhvaća niz aktivnosti s ciljem poticanja čitanja, razvoja kulture čitanja i čitalačke pismenosti, čitanja iz zadovoljstva, ne iz obveze, čitanja s razumijevanjem i kritičkim promišljanjem. Učenici razredne nastave, uz izvore iz školske knjižnice, izražajno će čitati naglas određene lektirne naslove te će tako sudjelovati u stvaranju zvučnih knjiga. Počevši od ove školske godine i nastavljajući na sljedeće, učenici će stvarati vlastitu zbirku zvučnih knjiga koje će ostati u trajnom zapisu škole, za buduće generacije učenika. Svrha projekta je pokazati ljepotu pisane riječi kroz izražajno čitanje i doživljaj pročitanog, prenesenog u zvučni zapis, s ključnim ciljem - pomoć učenicima s poteškoćama u čitanju (disleksija) i motivacija za čitanje iz zadovoljstva, ne iz obveze. U ordinaciji doktora Knjiškog Moljca - učenici s poteškoćama "liječili su i liječit će knjige" u školskoj knjižnici. Knjige koje su oštećene izdvajaju se s polica knjižnice, "liječe se" te se potom tako izliječene čitaju naglas. Cilj je osvijestiti važnost čuvanja knjiga i znanja koje prenose. Radujemo se čitanju i druženju s knjigom, "poletite zajedno s nama", pratite nas tijekom Godine čitanja, jer lijepo je imati moć i biti superčitač!

objavio: Tanja Štević   datum: 2. 2. 2021.