Novo u knjižnici

Nove knjige u školskoj knjižnici

Dragi knjigoljupci, školska knjižnica obogaćena je novim knjigama. Vjerujemo da će mnogi od vas pronaći nešto za sebe od ponuđenih naslova. Pogledajte koji su to naslovi, odaberite svog favorita i dođite u školsku knjižnicu. Knjige vas čekaju!

Jasminka Tihi – Stepanić: Imaš fejs, Alfa
Kata je odlična učenica osmog razreda jedne novozagrebačke osnovne škole i živi u skladnoj, ali pomalo monotonoj obitelji. Ima brata Buhu i tetu Bibu, a obiteljsku atmosferu dopunjuje i pas Crni. Kada Kata upoznaje zanimljivog dječaka, svog vršnjaka, njezina najbolja prijateljica Nataly, koja je gotovo uvijek sama kod kuće, počinje se preko Facebooka dopisivati s Tommy Boyem, mladićem puno starijim od sebe. Ne obazire se na Katina upozorenja da bi trebala biti oprezna u komunikaciji s nepoznatim osobama i držati se svojih vršnjaka te se lakovjerno upušta s njim u vezu.
Božidar Prosenjak ovako je doživio roman Imaš fejs? „Osim što problematizira sveprisutnost Facebooka u životu djece, roman govori o pritisku potrošačkog društva na mlade, o medijskom senzacionalizmu, prvim ljubavima, prijateljstvu, bratskim odnosima i obiteljima u kojima su se istinske vrijednosti zaboravile. Na poseban način roman otvara pitanja o novim tehnologijama, načinima komuniciranja i društvenim mrežama u čijem se korištenju skrivaju mnoge dobrobiti, ali i rizici koji vrebaju na djecu, osobito onu bez nadzora.“

Melita Rundek: Hej, ja sam online, Alfa
Gizmo i Praćka oduvijek su najbolji prijatelji. Svih svojih petnaest godinaGizmo povučeno šuti, a Praćka priča i sve zna. No,  pojavila se  tajanstvena i zanimljiva Ines…Priča uopće ne bi počela da Majstor nije sastavio neobično računalo koje „ne pali otprve". Tek kad se to računalo smjestilo u Gizmačevu malu sobu, sve je krenulo... Gizmo je poželio tri želje, spojio se na internet i gle čuda, iz računala su se počeli pojavljivati Visoki, Krpica, LadyMoonlight i Countess! Nakon nekoliko klikova mišem Gizmaču se sasvim promijenio život! Countess je bila jako zamamna, a tek FoxyLady! Postoji li računalo koje ispunjava sve želje? I što se sve dogodilo u Gizmačevu životu otkad je prvi put uključio novo računalo, saznat ćete ako okrenete prvu stranicu knjige i zasurfate ovom internetskom pričom!

Jasminka Tihi – Stepanić: Bacit ću ti kompjuter kroz pozor, Alfa
Roman Jasminke Tihi-Stepanić Bacit ću ti kompjutor kroz prozor dokazuje da njezin uspjeh s prvijencem Imaš fejs? nije bio bljeskovit, a ni slučajan. Nagrade u zemlji i izvan granica došle su u prave ruke. Ovaj put autorica vodi čitatelja u nove epizode svojih junaka preko zgoda o odrastanju, o školskim dogodovštinama, obiteljskim tajnama, prvim simpatijama, ljubavi i prihvaćanju. U središtu zbivanja priča je o osmašu koji u sudaru sa svijetom odraslih pronalazi olakšanje u opsesivnom igranju kompjutorskih igrica koje zagospodare njegovim životom. Svjetlo na kraju tunela pojavljuje se tek kad životom u obitelji ponovo zagospodare jednostavne ljudske vrijednosti.

Peter Guber: Pričom do uspjeha, Profil
Zašto priča treba stvoriti napetost i pokrenuti osjećaje? Tko je pravi heroj priče, kako ga prepoznati i razviti? Može li pričanje priča promijeniti svijet? Odgovore pronađite u knjizi koja nas uči kako neodoljivo predstaviti svoju ideju i pridobiti partnere, ulagače i suradnike koristeći neoboriv argument – dobru priču. Iako je na prvi pogled riječ o knjizi za poslovne korisnike, ona je primjenljiva i na situacije u svakodnevnom životu, izvan poslovnog okruženja.

IshmaelBeah: Sutra je novi dan, Alfa
Današnje ratove vode djeca, traumatizirana, pod utjecajem droga i s AK-47 u rukama. Djeca su postala vojnici bez prava na izbor. Procjenjuje se da u više od pedeset žestokih sukoba koji se vode diljem svijeta sudjeluje oko 300 000 djece vojnika. IshmaelBeah nekoć je bio jedan od njih.
Ova knjiga daje odgovor na pitanja kako izgleda rat promatran očima djeteta vojnika, kako jedno dijete postane ubojica te  kako to prestane biti. Iako su novinari pisali o djeci vojnicima, a književnici su se trudili stvoriti predodžbu o njihovim životima,  rijetkost je pronaći nekoga tko je prošao kroz taj pakao i preživio… Upravo ova knjiga govori o iskustvu iz prvog lica jednine.
IshmaelBeahrođen je u Sijera Leoneu 1980.godine.  Piča o tome kako je u dobi od dvanaest godina jurišao u napadima na pobunjenike te tumarao zemljom koja je bila gotovo neprepoznatljiva nakon svog tog nasilja. Kada je imao trinaest godina, u svoje ga je redove regrutirala državna vojska, a Beah je, u srcu nježan dječak, otkrio da je sposoban za strašne zločine. Kad je imao šesnaest godina iz borbe ga je izvukao UNICEF, te je zahvaljujući pomoći djelatnika i rehabilitacijskog centra ponovno naučio zadobiti svoju ljudskost, a naposljetku i ozdraviti.

objavio: Tanja Štević   datum: 4. 4. 2014.