Eratostenov eksperiment

Dan prije proljetnog ekvinocija u brojnim zemljama u Europi i Svijetu proveden je Eratostenov eksperiment. U Hrvatskoj se provodio pod pokroviteljstvom CARNeta i ISE zajednice škola. Cilj projekta je suradnja škola u Hrvatskoj i inozemstvu s ciljem provedbe eksperimenta koji datira iz 3. stoljeće pr. Krista.
Eratosten je grčki matematičar, geograf i astronom. S obzirom na to da su stari Grci spoznali da je Zemlja okruga, Eratosten je na temelju jednostavnih zapažanja došao do zaključka kako bi mogao izmjeriti opseg Zemlje na temelju kuta upada Sunčevih zraka. Eratosten je uočio da Sunčeva sjena ne pada pod istim kutom u podne 21. lipnja (prvog dana ljeta) u Aleksandriji i Sijeni (današnji Asuan). Kut Sunčevih zraka u Sijeni je iznosio 0°, a u Aleksandriji 7,5°. Izračunao je da je to pedeseti dio kružnice, pa je udaljenost između dvaju mjesta pomnožio s 50. Na temelju dobivenog rezultata zaključio je da Zemljin opseg iznosi 39 600 km. Pomoću suvremene tehnologije u vrijeme tehnološke revolucije i više od dva tisućljeća kasnije precizno znamo da opseg Zemlje iznosi 40 008 km. Usporedbom primitivnog načina izračuna i izračuna dobivenoga suvremenom tehnologijom možemo zaključiti kako je rezultat Eratostena zapanjujuće približan stvarnom opsegu Zemlje.

I mi smo krenuli putevima Eratostena. U mjerenju su  sudjelovali  učenici predmetne nastave i polaznici GLOBE programa i astronomije Osnovne škole Hugo Badalić uz vodstvo prof. Marina Sabolovića i Rade Kovačevića te uz prisustvo ravnateljice, prof. Irene Čugura Ćerići i psihologinje Željke Mendek Ocelić. Na školskom dvorištu uz pomoć gnomona izmjerili smo visinu štapa i duljinu sjene, a zatim smo  pomoću trigonometrije izmjerili kut trokuta kojeg su činile dvije katete, jedna duljine štapa i druga duljine sjene. Kut je iznosio 430. S obzirom na to da je za realizaciju projekta potrebna usporedba podataka dvaju mjesta na Zemlji, osnovna škola Hugo Badalić u ovom je projektu ostvarila i međunarodnu suradnju sa školom iz Pelpina (Poljska). Za provjeru rezultata uzeto je naselje Boende u Demokratskoj Republici Kongo koja se nalazi na istom meridijanu, odnosno na ekvatoru gdje je Sunce u zenitu. Udaljenost između Slavonskog Broda i Pelpina iznosi 655 km, a između Slavonskog Broda i Boendea (ekvatora) 5110.
Na temelju dobivenih rezultata opseg Zemlje prema usporedbi naših podatak i podataka učenika iz Pelpina iznosi 39 800 km, a opseg Zemlje temeljen na usporedbi naših podataka i ekvatora iznosi 39 140 km.
Zahvaljujemo se svim učenicima koji su sudjelovali u ovom vrlo vrijednom projektu.

Ostale fotografije pogledajte u našoj galeriji slika.

objavio: Rade Kovačević   datum: 22. 3. 2015.