Početak prijava obrazovnih programa u ljetnome roku

Kao što je propisano Odlukom o upisu učenika u I. razred srednje škole u školskoj godini 2014./2015., danas, 26. lipnja 2014. godine započinju prijave obrazovnih programa u sustavu NISpuSŠ. Prijave obrazovnih programa započet će u 14.00 sati. Cijeli postupak prijava detaljno je opisan u publikaciji „Prijave i upisi u srednje škole za školsku godinu 2014./2015. – Idemo u srednju!!!“  te upućujemo sve kandidate da dobro prouče sam postupak. Prijave obrazovnih programa trajat će do 8. srpnja 2014. uz iznimku onih obrazovnih programa koji zahtijevaju dodatne provjere, a koji će se moći prijavljivati do 29. lipnja 2014.

Naglašavamo da postupak pretprijava koji se odvijao u prosincu 2013. ni u kojem dijelu ne utječe na sam postupak prijava programa koji počinje danas. Svi kandidati koji žele prijaviti obrazovne programe i upisati se u ljetnome roku, moraju ih prijaviti u gore navedenim rokovima te poštovati i ostale rokove navedene u publikaciji.
Također, od danas će biti vidljive ljestvice poretka za kandidate s teškoćama u razvoju koji su svoje liste prioriteta prijavili u uredima državne uprave. Napominjemo da se na ljestvicama poretka nalaze samo oni kandidati koji imaju pozitivno zaključene ocjene iz posljednjih četiri razreda osnovne škole i koji su položene eventualne dodatne provjere za pojedine obrazovne programe. Također, konačan rezultat  ovisi i o broju upisnih mjesta za kandidate s teškoćama u razvoju u pojedinome razrednome odjelu, a sukladno Državnome pedagoškome standardu srednjoškolskog sustava odgoja i obrazovanja.             Kandidati s teškoćama u razvoju koji nisu uspjeli ostvariti pravo upisa na ovaj način, mogu prijavljivati obrazovne programe i redovitim putem kao i ostali kandidati.
Naglašavamo svim kandidatima da listu prioriteta treba pažljivo pripremiti tako da se na vrh liste postavi obrazovni program koji se najviše želi upisati, a zatim i ostali, željenim redoslijedom. Sukladno  tome, kandidat će se optimalno rasporediti na obrazovni program koji mu je najviši na listi prioriteta, a za koji se, prema ostvarenim bodovima, nalazi u sklopu upisne kvote. Posebnu pažnju potrebno je obratiti pri prijavljivanju paralelnih umjetničkih programa na način kako je opisano u gore navedenoj publikaciji na str. 27. i 28.