Pod Učkun kućice, bele…

Sveti Augustin je rekao da je svijet poput knjige; oni koji ne putuju pročitali su samo jednu stranicu. Od prvoga razreda osnovne škole učimo svoje učenike listati stranice svijeta, diviti se njegovoj ljepoti i uživati u njemu vodeći ih na terenske nastave koje su u sklopu raznih putovanja. Učenike sedmih razreda ove školske godine poveli su razrednici u Istru, najveći poluotok naše domovine. Avantura je započela 26.5.2017. godine u ranim jutarnjim satima kada je započeto putovanje.

Do podneva smo već bili pred Učkom i prošavši kroz njega sjetili smo se pjesme Drage Gervaisa:

Pod Učkun kućice,
bele,
miće, kot suzice
vele.

Beli zidići, črjeni krovići
na keh vrapčići
kantaju,
mići dolčići, još manje lešice
na keh ženice kopaju.“

Došavši u Hum, najmanji hrvatski grad, uvjerili smo se u istinitost ovih stihova. U Humu i Roču smo imali sat povijesti hrvatskoga jezika, ponovili smo poznavanje glagoljice i proširili svoje znanje o glagoljašima u Istri.
Nastavivši putovanje učenici su ponešto naučili o prometnoj povezanosti Istre s ostatkom Hrvatske, ali i Europe jer je Istra vrlo važna za hrvatski turizam.
Novu stranicu smo okrenuli došavši u Rovinj koji nas je sve oduševio svojim uskim uličicama, divnim prolazima i pogledom na more ispred crkve sv. Eufemije.
Predvečer smo stigli u Banjole u hotel i uslijedilo je opuštanje i zabava: kupanje u zatvorenome bazenu, kupanje u moru, večera, a nakon toga odlazak u disco klub u kojemu smo svi plesali i zabavljali se.
Subota je započela šetnjom Pulom i lekcijom iz antike. Razgledali smo pulsku Arenu, Dvojna vrata, Slavoluk Sergojevcima, Forum i Augustov hram bizantinska kapelica sv. Marije Formose.
Poslijepodne  smo proveli u Nacionalnom parku „Brijuni“ na Velom Brijunu. Tamo smo mnogo naučili o biljnom i životinjskom svijetu ovoga otočja, ali i cijeloga svijeta jer je na otoku smješten zoološki park sa životinjama iz cijeloga svijeta koje je Josip Broz Tito dobivao od svojih prijatelja. Pokušali smo razgovarati s papigom Kokom koji ima 57 godina, ali nije bio raspoložen. Zato je ara koja ima 60 godina sa zadovoljstvom izvela akrobatsku predstavu za nas. Također smo pogledali izložbu fotografija o životu Josipa Broza Tita i razgledali crkvicu sv. Germana iz 15.st. u kojoj se nalazi replika Bašćanske ploče i istarskih freski.
Nakon 4 sata uživanja u ljepoti prirode i arhitekture ovog nacionalnog parka, brodom smo se vratili u Fažanu i uputili se prema Slavonskome Brodu.
Nakon povratka ostaje nam veliko iskustvo, divna dva dana koja ćemo mi učitelji pamtiti po  divnoj djeci punoj energije, života i ljepote. Dok gledamo fotografije, vraćamo se na mjesta i u trenutke uživanja, ponovno proživljavamo uspomene i radujemo se novom putovanju.

Ostale fotografije pogledajte u našoj galeriji slika.

objavio: Katarina Brkić Čabraja   datum: 30. 5. 2017.