Čitalački klub „Otključajmo znanje“

Dragi knjigoljupci i oni koji će to tek postati! Aktivnosti Čitalačkog kluba „Otključajmo znanje“ nastavljaju se i u drugom polugodištu. Ljubitelji knjiga sastali su se zadnji petak u mjesecu siječnju, a tema Čitalačkog kluba bila je Medijska kultura i ekranizacija književnih djela.  Knjigoljupci su ovoga puta trebali odabrati svoj najomiljeniji animirani film ili film za djecu ekraniziran prema književnom predlošku. Naravno, uz film koji su ranije pogledali i kojeg su odlučili predstaviti, zadatak je bio pročitati i istoimenu knjigu. Bilo je vrlo zanimljivo te su se prisjetili filmova za djecu nastalih po književnim predlošcima. Neki od njih su Duh u močvari, Družba Pere Kvržice, Vlak u snijegu, Čarobnjak iz Oza, Koko i duhovi, Zagonetni dječak, Ljubav ili smrt, Čudnovate zgode šegrta Hlapića, Charlie i tvornica čokolade, Harry Potter te animiranih filmova poput onih ekraniziranih prema Grimmovim i Andersenovim bajkama. Knjigoljupci i filmoljupci zaključili su kako postoji poprilično nepodudaranja između knjiga i ekranizacije književnih djela, što je očekivano jer to su dvije različite umjetnosti, umjetnost riječi i umjetnost slike u pokretu. Nemoguće je filmski vjerno „kopirati“ književni tekst pa on može biti samo dobar predložak za manje ili više vjeran, ali ne i identičan prijenos u drugi medij. Članovi kluba su na kraju druženja s knjigom i filmom uživali u filmskim minutama u školskoj knjižnici. Vidimo se zadnji petak u veljači! Čitajte!

objavio: Tanja Štević   datum: 29. 1. 2016.